English
Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Małgorzata Sikorska-Miszczuk (1964) dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studium Scenariuszowe PWSFTiT w Łodzi. Autorka była stypendystką CEC ArtsLink w USA oraz Instytutu im. Adama Mickiewicza.

Jest autorką takich sztuk, jak Szajba, Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Katarzyna Medycejska, Burmistrz, Walizka, Człowiek z Polski w czekoladzie, Zaginiona Czechosłowacja, Żelazna Kurtyna, Koniec świata, Madonna, Bruno Schulz: Mesjasz oraz Niezwykła podróż Pana Wieszaka (dla dzieci), a także scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń (2003).

Czarna komedia Szajba (2006) została wystawiona przez Laboratorium Dramatu w Warszawie w reżyserii Anny Trojanowskiej w 2007 roku. Na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu reżyserował ją Jan Klata. Z ten spektakl otrzymał II Nagrodę oraz Nagrodę Dziennikarzy na IV Festiwalu R@port w Gdyni. Szajba została przetłumaczona na język angielski i niemiecki. W Maxim Gorki Theater w Berlinie w kwietniu 2010 roku odbyło się jej czytanie.

Na podstawie sztuki Katarzyna Medycejska powstał spektakl Teatru ustausta/2xu Bóg/Honor/Ojczyzna, pokazany w ramach Festiwalu City Teatru w Legnicy. Opublikował ją „Dialog” (2008, nr 3). Została przetłumaczona na język niemiecki.

Burmistrz znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2010 oraz w finale międzynarodowego konkursu Stueckemarkt 2011, który jest częścią Berliner Festspiele 2011. Wcześniej ten tekst ukazał się w „Notatniku Teatralnym” (2009, nr 56/57).

Walizka w konkursie „Metafory Rzeczywistości” Teatru Polskiego w Poznaniu otrzymała Nagrodę Główną oraz Nagrodę Publiczności (2008). Dla Polskiego Radia PR II reżyserowała ją Julia Wernio. To słuchowisko otrzymało Grand Prix na Festiwalu Sopot 2009. Została też przetłumaczona na rosyjski i podczas Festiwalu "Złota Maska" 2011 odbyło się czytanie w Moskwie, w Teatrze Doc. Prapremiera Walizki odbyła się na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu, reżyserował Piotr Kruszczyński. Spektakl otrzymał wyróżnienie na IV Festiwalu R@port Gdyni (2009.) Walizka została przetłumaczona na język niemiecki, francuski i angielski. W 2009 roku wystawiła ją Katarzyna Kurzeja w Tuluzie podczas Miesiąca Teatrów Europejskich, była też czytana w Los Angeles.

Musical dla dzieci Niezwykła podróż Pana Wieszaka wyreżyserował Iwo Vedral, został wyemitowany przez PR PR I oraz przedstawiony w Studio im. Lutosławskiego w 2009 roku.

Sztuka Madonna otrzymała I nagrodę w Konkursie Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu na dramat inspirowany Zemstą Aleksandra Fredry (2009).

W 2010 roku odbyła się premiera sztuki Koniec świata, zamówionej przez Teatr w Magdeburgu i reżyserowanej przez Ninę Guehlstoff. Spektakl pokazano w ramach festiwalu „OstOstOst-20 Jahre Westen”.

Bruno Schulz: Mesjasz w reżyserii Michała Zadary miał premierę w teatrze Schauspielhaus Wien w 2010 roku.

Śmierć Człowieka-Wiewiórki powstała w 2006 roku i zdobyła pierwsze wyróżnienie w konkursie „ulrike”. W Teatrze ustausta/2xu reżyserował ją Marcin Liber (2006), a na scenie Teatru w Jeleniej Górze Natalia Korczakowska (2007). Tekst otrzymał wyróżnienie w ramach XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanego przez MKiDN. Sztukę w skróconej wersji opublikował „Dialog” (2007, nr 5). Powstało również słuchowisko w reżyserii Jana Klaty. Czytania sceniczne dramatu odbyły się w Polsce, Sztokholmie, Minneapolis, Nowym Jorku oraz podczas Festiwalu Arts And Ideas w New Haven. Sztuka została przetłumaczona na niemiecki, angielski, chorwacki, rumuński, szwedzki, czeski i wydana w antologii sztuk europejskich New Europe – Plays From the Continent (New York 2010).

W marcu 2011 miał premierę w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy tekst trzech autorek - Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. III Furie, inspirowany Dzidzią Sylwii Chutnik i Egzekutorem Stefana Dąbskiego. Autorka sprawowała też opiekę dramaturgiczną nad tym projektem, a reżyserował Marcin Liber.

« Wróć do listy książek

Tego autora
Czerwona dekada
Opowiadanie historii