English
Kon-teksty: Ibsen, Fosse, Loher
Kon-teksty: Ibsen, Fosse, Loher ISBN 978-83-926562-5-8
Panga Pank - Kraków 2009

NAKŁAD WYCZERPANY
 
Teksty: Henryk Ibsen Mały Eyolf (tłum. Anna Sawicka), Jon Fosse Dziewczyna na kanapie (tłum. Ewa Partga), Dea Loher Całopalenie (tłum. Dorota Sajewska)

Dramaty Ibsena w praktyce interpretacyjnej ostatnich stu lat okazały się sztukami możliwymi do przełożenia na najrozmaitsze koncepty teatralne; instrumentami, na których wygrać można wiele różnych teatrów. Okazały się też tekstami, które z powodzeniem otwierać można bardzo różnymi kluczami interpretacyjnymi, odsłaniającymi coraz to nowe sensy w rytm licznych metodologicznych zwrotów w dwudziestowiecznej humanistyce. Tom, na który złożyły się trzy dramaty, stanowi zaproszenie do bardzo indywidualnej lektury. Trzy teksty tworzą w niej coś w rodzaju ibsenowskiego trójkąta – niektóre z nitek wiążących jego wierzchołki widać na pierwszy rzut oka, inne wyłonić się mogą dopiero pod wpływem nowych pytań, zadawanych tekstom przez czytelników. I, rzecz jasna, nie tylko utwór Loher czy Fossego ukaże może nieco inne oblicze w zestawieniu ze sztuką Ibsena. Także Mały Eyolf objawić się może w całkiem nowej perspektywie, oświetlony tekstami napisanymi przeszło sto lat później. Wystarczy tylko postawić odpowiednie pytania.
Wsparcie udzielone przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Książka została opublikowana w ramach Międzynarodowego Projektu Teatralnego Re-kreacje: Ibsen, realizowanego przez Stowarzyszenie Teatr Nowy i Visjoner Teater