English
Niczym w teatrze. Antologia nowych sztuk francuskich.Niczym w teatrze. Antologia nowych sztuk francuskich.
Niczym w teatrze. Antologia nowych sztuk francuskich. ISBN 978-83-925040-4-7
Panga Pank - Kraków 2007
 
Teksty: Joël Pommerat Do wszystkich (tłum. Piotr Olkusz), Rémi De Vos Pozwól, że coś ci powiem (tłum. Piotr Olkusz), Jean-Michel Ribes Ekspozycjoniści (tłum. Tomasz Chomiszczak), Laurent Gaudé Złożone w ofierze (tłum. Mateusz Borowski i Małgorzata Sugiera), Chantal Thomas Podniebienie królowej (tłum. Mateusz Borowski i Małgorzata Sugiera), Emmanuel Darley Kiedyś szło lepiej (tłum. Michał Bajer)

Rzeczywistość jest dla tych nowych autorów nie tyle materiałem, który po przetworzeniu ukaże swoje prawdziwe oblicze, co narzędziem, za pomocą którego można poznawać świat dramatu. Dramaturgia ta niejako zagarnia to, co realne: stara się opanować codzienność za pomocą własnych literackich reguł. To twórczość zwrócona ku sobie, która wybiera fragmenty rzeczywistości według swoich własnych, dramaturgicznych praw. Znów powstają komedie i tragedie – ale nie dzięki wynajdowaniu w realnym świecie realnych czy prawdopodobnych fabuł, tylko za sprawą narzucania wybranego odgórnie porządku fragmentom codzienności.


Książka ta, wydana w ramach programu wsparcia wydawniczego BOY-ŻELEŃSKI, korzysta z pomocy francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Wydziału Kultury Ambasady Francji w Polsce.