English
Roland Schimmelpfennig

Roland Schimmelpfennig (ur. 1967) – jeden z najbardziej znanych i grywanych na świecie współczesnych dramatopisarzy niemieckich. Pracował jako dziennikarz w Istambule, zanim w 1990 rozpoczął studia na wydziale reżyserii w Otto-Falkenberg-Schule w Monachium. Potem znalazł zatrudnienie jako asystent reżysera i kierownika literackiego w monachijskich Kammerspiele. W latach 1999-2001 był dramaturgiem i autorem berlińskiej Schaubühne. Blisko współpracuje także z Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu, Deutsches Theater w Berlinie oraz Burgtheater w Wiedniu, gdzie między innymi przygotował prapremierę swojej sztuki Złoty smok (2009).

Schimmelpfennig był wielokrotnie nagradzany, m. in. otrzymał Else-Laske-Schüler-Preis za sztukę Fisch um Fisch (Ryba za rybę, 1997), Nestroy-Preis (2002) oraz Nestroy-Preis w kategorii „Najlepsza sztuka teatralna” za Besuch bei dem Vater (Odwiedziny u ojca, 2009). Wiele razy był zapraszany do udziału w Mühlheimer Theatertagen, w tym także ze sztukami znanymi w Polsce: Przedtem/potem (2003), Kobieta sprzed 24 laty (2005), Tu i teraz (2009), Złoty smok (2010). Ta ostatnia sztuka została również uznana przez czasopismo „Theater Heute” za sztukę 2010 roku. Te sztuki, podobnie jak Arabską noc, wystawiało wiele polskich teatrów w reżyserii m. in. Pawła Miśkiewicza i Marka Fiedora.

Do tej pory dwie sztuki Schimmelpfenniga ukazały się drukiem na łamach „Dialogu” w przekładzie Elżbiety Ogrodowskiej-Jesionek: Arabska noc (2001, nr 10), Złoty smok (2010, nr 9), zaś O lepszy świat opublikowaliśmy w przekładzie Mateusza Borowskiego i Małgorzaty Sugiery w antologii Na Manhattanie i gdzie indziej (2007, t. II) wydawanej w serii „Dramat współczesny”. Oni także przetłumaczyli publikowany w tej antologii tekst Tu i teraz.

« Wróć do listy książek

Tego autora
Niemcy 3.0