English
Felicia Zeller

Felicia Zeller (ur. 1970) – niemiecka dramatopisarka, pisarka i artystka, pracująca głównie z nowymi mediami. Skończyła w 1998 roku Akademię Filmową w Ludwigsburgu. W latach 1999-2000 współpracowała jako dramatopisarka z Theater Rampe w rodzinnym Stuttgarcie, otrzymując stypendium Fundacji Sztuki Landu Baden-Württemberg. Dla tutejszej gazety „Stuttgarter Zeitung” pisała również cotygodniowe felietony. Wiele czasu spędziła zagranicą, w tej chwili mieszka w Berlinie.
Spośród licznych nagród i wyróżnień warto wymienić nagrodę dla młodych dramatopisarzy Badenii-Württembergii za sztukę immer einen hund gehabt (zawsze miałam psa, 1993), zaproszenie sztuką Club der Enttäuschten na Autorentheatertage organizowane przez Thalia Theater w Hamburgu (2001) ze oraz stypendium Deutscher Literaturfond (2004).

W Polsce znana jest jej sztuka Kaspar Hauser blokowiska, którą w przekładzie Elżbiety Ogrodowskiej-Jesionek opublikował „Dialog” (2009, nr 11). Zeller otrzymała za nią nagrodę publiczności w 2007 roku na Mühlheimer Theatertagen, wystawił ją natomiast teatr we Freiburgu w reżyserii Markusa Hobbesa. Publikowane tu w przekładzie Artura Kożucha Rozmowy z astronautami (2009) na Mühlheimer Theatertagen w 2011 roku otrzymały nominację do głównej nagrody.

« Wróć do listy książek

Tego autora