English
Katharina Schmitt

Katharina Schmitt (ur. 1979) – niemiecka dramatopisarka i reżyserka.

Po maturze zamieszkała w Pradze, nauczyła się języka czeskiego i w latach 2001-2006 studiowała reżyserię na wydziale teatralnym praskiej Akademii Sztuk Muzycznych. Od kilku lat przygotowuje spektakle w Czechach i w teatrach obszaru języka niemieckiego.

W 2006 roku Schmitt brała udział w forum młodych ludzi teatru w czasie Theatertreffen w Berlinie, a w październiku 2007 w warsztatach dramatopisarskich organizowanych przez wiedeński Burgtheater. W lutym 2009 odbyła się prapremiera jej sztuki Platz der Republik, która powstała na zamówienie teatru w Oldenburgu. Dramat Sam otrzymał natomiast w 2010 roku zaproszenie do udziału w Autorentheatertagen organizowanych przez Deutsches Theater w Berlinie.

W serii „Dramat Współczesny” w antologii Czerwona dekada (2011) opublikowaliśmy jej sztukę Nokaut, w przekładzie Mateusza Borowskiego i Małgorzaty Sugiery. Za ten dramat Schmitt otrzymała w 2006 roku nagrodę im. Lenza oraz stypendium Teatru w Jenie. Prapremierowe przedstawienie tego tekstu zostało w 2008 roku zaproszone na Autorentheatertagen, organizowane przez Teatr Thalia w Hamburgu. Publikowana w tym tomie w przekładzie Mateusza Borowskiego i Małgorzaty Sugiery sztuka W futrze oparta została na motywach powieści Leopolda von Sacher-Masocha Wenus w futrze, która dała podstawę klinicznej wizji masochizmu przedstawionej przez Richarda Kraft-Ebbinga pod koniec XIX wieku. Niemiecka prapremiera dramatu Schmitt na jesieni 2009 roku została bardzo dobrze przyjęta przez widzów i krytyków.

« Wróć do listy książek

Tego autora
Niemcy 3.0