English
Michael Deutsch
Michel Deutsch (ur. 1948) – francuski dramatopisarz, poeta i eseista.
Dla teatru zaczął pisać na początku lat siedemdziesiątych pod wpływem lektur pism Foucaulta, Barthes i Lacana, które uwrażliwiły go na performatywną siłę języka. Pięć lat później razem z Jeanem-Paulem Wentzelem założył grupę Théâtre du Quotidien. W jej nurcie powstały jego najbardziej znane sztuki: Dimanche (Niedziela), La Bonne Vie (Dobre życie) oraz Convoi (Konwój). W latach 1974-1983 należał do ekipy Théâtre National w Strasburgu, gdzie współpracował z reżyserem Jeanem-Pierrem Vincentem, jednocześnie przygotowując własne spektakle. W tym czasie znajdował się także w redakcji czasopisma „Alea”.
Deutsch jest autorem ponad 20 sztuk teatralnych, tłumaczonych i granych w wielu krajach. Choć debiutował pod znakiem scenicznego naturalizmu, powoli odchodził od tej poetyki. Świadczy o tym najlepiej sztuka Skinner, którą w 2002 roku wystawił Alain Françon w Théâtre National de la Colline w Paryżu. Féroé la nuit (Wyspy Owcze noc) oraz Lumières I i II (Światła I i II) Deutsch napisał dla George’a Lauvaudanta. Na zamówienie telewizji Arte razem z Michelem Favartem pracował nad serialem Les Alsaciens (Alzatczycy), który w 1997 roku otrzymał Grimme Preis za najlepszy scenariusz.
Publikowana w tym tomie w tłumaczeniu Mateusza Borowskiego i Małgorzaty Sugiery sztuka Czerwona dekada ukazała się drukiem w 2007 roku, w tym samym roku miała też premierę na scenie Théâtre Saint-Gervais w Genewie w reżyserii autora. W 2008 została nagrodzona Grand Prix w dziedzinie literatury dramatycznej.

« Wróć do listy książek

Tego autora