English
Raróg. Dwie sztuki z Argentyny
Eduardo Rovner, Griselda Gambaro Raróg. Dwie sztuki z Argentyny wybór i przekład: Marta Jordan
ISBN 978-83-929429-7-9
Panga Pank, Kraków 2010
 

Pierwszy w Polsce tom zawierający dramaty dwojga autorów argentyńskich zawiera sztuki Raróg Eduardo Rovnera oraz Łaskę Griseldy Gambaro w przekładzie Marty Jordan.

Tom, gdzie obok siebie znalazły się Łaska i Raróg, dostarcza znakomitej okazja także do spotkania bliskich sobie autorów. Pytanie o wartość życia ludzkiego oraz refleksja nad tym, jak warunki życia tę wartość determinują – stoi tak za niespokojną, uciekająca się do absurdu Łaską, jak za teatralnym, bardziej tradycyjnym w formie Rarogiem. Mogłoby się więc wydawać, że mroczny, parny i lepki klimat świata, do którego zaprasza Gambaro, niewiele ma wspólnego ze skwerem przy pergoli, na którym stoi posąg zastygłej w bezruchu Dafne z utworu Rovnera. Jednak w obu przypadkach sceniczna sytuacja stanowi dla autorów dogodny punkt wyjścia do dość uogólnionej refleksji nad sensem życia i śmiercią, rolą jednostki, balansującej między tymi dwoma elementami, a także rolą społeczeństwa i jego wpływem na jakość życia jednostki.


Publikacja dofinansowana ze środków Programu Wspierania Przekładów SUR prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Handlu Międzynarodowego i Wyznań Republiki Argentyny.